Starzenie nerki w zdrowiu i chorobie

W ostatnim półwieczu oczekiwana długość życia znacznie wzrosła. W rezultacie musimy opracować bardziej wszechstronne zrozumienie starzenia się, niż mamy teraz. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie, czy o chorobę, wiek dotyka wielu części ciała – w tym także nerek – i ta książka Starzenie nerki w zdrowiu i chorobie wnika głęboko w te sprawy w dobrze zorganizowany i czytelny sposób. Daje czytelnikom przegląd fizjologii i patologii nerki podczas procesu starzenia. W początkowych rozdziałach dokonano przeglądu biologicznych i fizjologicznych zdarzeń towarzyszących procesowi starzenia się zdrowych nerek. Dyskusje na temat zmian czynników, takich jak stężenie nerek, zdolność rozcieńczania i szybkość filtracji kłębuszkowej są zawarte w tej sekcji. Uwzględniono również aktualny przegląd literatury na te tematy. Rozdział 4, Biologia procesu starzenia się i jego konsekwencje kliniczne , poświęca wiele stron starzeniu się w innych narządach, co może być rozproszeniem dla niektórych czytelników. W tych wczesnych rozdziałach jest niestety niedostatek ilustracji i schematów blokowych.
Rozdziały w drugiej połowie książki obejmują określone patologiczne procesy, które wpływają na starzenie się nerek. Oprócz obszernego i dobrze udokumentowanego przeglądu cech klinicznych, narzędzi diagnostycznych i opcji terapeutycznych, redaktorzy zamieścili dwa rozdziały omawiające kwestie jakości życia i dylematy etyczne, z jakimi spotykają się lekarze w leczeniu pacjentów w podeszłym wieku z mocznicą.
Podsumowując, starzenie nerki w zdrowiu i chorobie będzie służyć jako wielodyscyplinarny przewodnik dla lekarzy ogólnych, internistów, nefrologów i geriatrów, którzy chcą poprawić swoją wiedzę na temat geriatrii nefrologii.
Jane F. Reckelhoff, Ph.D.
Julio C. Sartori-Valinotti, MD
University of Mississippi Medical Center, Jackson, MS 39216
umsmed.edu
[więcej w: solcoseryl zastrzyki, procto hemolan żel, tylozgryz ]

Powiązane tematy z artykułem: procto hemolan żel solcoseryl zastrzyki tylozgryz